F6500HD+SY8-120MFT
Learn More
Back to product category
F6500HD+SY8-120MFT
F6500HD+SY8-120MFT
Butterfly Valve (BFV), DN 20" [500], 2-way, ANSI Class Consistent with 125, Cv 27908
Configurable
Valve Actuator, Non fail-safe, AC 120 V, 2...10 V, 2x SPDT, MFT/programmable
Actuator fitted
List Price
*Price subject to change based on options selected
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design Data : Design Data
Bookmark this page
Share
  • Options
  • Details
  • Downloads
  • Accessories
Options
Configured Total
Add to Project List
Reset
Details
Specifications
Valve specifications
ANSI Class
Consistent with 125
Pattern
2-way
Cv
27908
Fluid
Chilled or hot water, up to 60% glycol
Body Pressure Rating
ANSI Class Consistent with 125, 232 psi CWP
Flow characteristic {Tools}
Modified equal percentage
End Fitting
Flange
Valve Size
20" [500]
Actuator specifications
Voltage AC/DC
AC 120 V
Power Consumption For Wire Sizing
336 VA
Auxiliary Switches
2x SPDT
Control Type
MFT/Programmable
Protection category
IP66/67
Degree Of Protection NEMA
NEMA 4X
Enclosure Type
UL Enclosure Type 4X
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
CAD / BIM
CAD download / 3D viewer
  • View Now
Success stories
0 item(s) selected
Download Selected Share Selected via E-Mail Add Selected to Download Folder Go to Download Folder
Accessories
Electrical accessory
EXT-NSV-B05-120
EXT-NSV-B05-120
Battery backup system, for SY7...12 series actuator
Your Price: ...
Add to Project List
HOA-120VMFT
HOA-120VMFT
Local electric disconnect for SY4...12 series actuator, AC 120 V, MFT